18 472 38 24
 biuro@mosirkrynica.pl
 dołącz na Facebooku

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 zakończone

Na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie odbyła się ceremonia zamknięcia III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Uroczystość rozpoczął Hejnał Mariacki, po którym odśpiewany został Hymn Polski - "Mazurek Dąbrowskiego".  Następnie na murawie pojawiły się flagi uczestników Igrzysk począwszy od Grecji i skończywszy na Polsce, a po nich w barwnym korowodzie przemaszerowali zawodnicy, biorący udział w zmaganiach sportowych

W części artystycznej na scenie pojawiły się między innymi takie gwiazdy jak: Justyna Steczkowska, Doda, Halina Mlynkova, Viki Gabor, Pectus, Sara James. Wielkie brawa otrzymała największa dziecięca kapela w Polsce "Mała Armia Janosika".

Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski podziękował wszystkim, którzy wsparli organizację Igrzysk. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski stwierdził, że jesteśmy gotowi do organizacji wielkich imprez sportowych. Oficjalnego zamknięcia Igrzysk dokonał Prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Spyros Capralos. Podczas wykonania utworu "Pieśń Pokoju", który został skomponowany specjalnie na Igrzyska, nastąpiło wygaszenie znicza. Na koniec organizatorzy przygotowali wspaniałe widowisko świetlne.

W ciągu 12 dni zmagań rozdano 253 komplety medali w 29 dyscyplinach. W 12 z nich rywalizowano o tytuły Mistrzów Europy, a w 19 o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich, które w przyszłym roku odbędą się w Paryżu. Białoczerwoni zdobyli łącznie 50 medali / 13 złotych, 19 srebrnych i 18 brązowych / i zajęli szóste miejsce w klasyfikacji, ustępując tylko reprezentacjom Włoch, Hiszpanii, Ukrainy, Niemiec i Francji.